Catrinele reloaded

Mansa secunda a slalomului urias din Aspen a aratat o cu totul alta fata a multor dintre fetele care in prima mansa abia reusisera sa ramana in picioare. Alegand schiuri cu canturi taioase, alta a fost aderenta la partia inghetata. Italiencele au atacat in grup, nu mai putin de 5 dintre ele avand timpi intre primii 10 ai celei de-a doua jumatati a intrecerii. Ba chiar 4 dintre ele au incercat dominarea exclusiva a mansei secunde.

Manuela Mölgg, cea pe care o eroare uriasa la care aproape i-a venit sa renunte la prima mansa o trimisese pe locul 19, a fost prima care a imblanzit dificila panta americana. A stat in frunte mult timp, rezistand atacurilor obisnuitelor colege de echipa si adversare in curse, Nicole Gius si Denise Karbon. Dar apoi a venit Federica Brignone, una dintre multele fete talentate rasarite ca prin minune in ultimii doi ani in echipa italiana, de cand au antrenor nou la echipa tehnica si le-a calcat sperantele sub schiuri.

Cel mai bun timp al mansei n-a putut fi depasit nici macar de Kathrin Zettel, careia insa avansul de la jumatate i-a fost de ajuns pentru a trece inaintea italiencei. A ramas acolo pentru doar un minut, Kathrin Hölzl aratandu-se astazi pregatita pentru prima victorie de Cupa Mondiala. Sportiva germana a pierdut 14 sutimi fata de tiza austriaca, dar cele 26 ramase au fost suficiente ca urce pe cea mai inalta treapta a podiumului.

Pentru ca Tanja Poutiainen a schiat cu dureri, mansa a doua a trimis-o si mai jos decat prima, clasandu-se la final abia pe 26. Aceasta i-a permis lui Kathrin Zettel sa preia tricoul rosu cel ravnit, iar lui Kathrin Hölzl sa urce pe locul 2 in clasamentul probei.

In cel general Poutiainen pastreaza inca sefia, care este insa amenintata astazi de favoritele zilei: Riesch (locul 14 ieri), Vonn (necalificata in mansa secunda a slalomului urias) si Zettel.